ArtykułVIII Międzynarodowa Konferencja Okulistyka-Kontrowersje
Małgorzata Kowalik-Jagodzińska, Małgorzata Mulak
Katedra i Klinika Okulistyki UM we Wrocławiu
VIII Międzynarodowa Konferencja
Okulistyka-Kontrowersje
Hotel Gołębiewski w Karpaczu po raz kolejny stał się stolicą polskich okulistów. Atrakcyjna formuła konferencji, angażująca publiczność w rozwiązywanie aktualnych diagnostycznych oraz terapeutycznych sporów, jak co roku przyciągnęła licznych uczestników. Spotkanie miało miejsce w dniach 18–20 października br. i składało się z sesji głównej, sesji towarzyszących oraz wartościowych kursów.
Pierwszy dzień konferencji był poświęcony kursom o różnorodnej tematyce, dotyczącej m.in. jaskry, AMD czy stereopsji.
Sympozjum rozpoczęła debata oksfordzka. Temat sporu brzmiał: Leczenie jaskry kroplami powinno od jutra przejść do lamusa. Adwersarzami były dr Małgorzata Mulak z Wrocławia, opowiadająca się przeciw założeniu, oraz dr Katarzyna Lewczuk z Warszawy, popierająca tezę. Publiczność zdecydowanie była przeciwna rezygnacji z leczenia zachowawczego jaskry.
Pierwsza kontrowersja dotyczyła leków złożonych w jaskrze. Publiczność aprobowała rozpoczynanie terapii od stosowania tych leków, takie samo zdanie miała dr hab. Anna Kamińska z Warszawy. Kolejny sondaż dotyczył bezpieczeństwa zabiegów chirurgicznych w cukrzycowym obrzęku plamki. Dr Joanna Adamiec-Mroczek przekonała, że iniekcje anty-VEGF są bezpieczniejsze. Debatowano również nad potencjalnym atroficznym wpływem preparatów anty-VEGF oraz możliwościami leczenia farmakologicznego presbiopii. Interesująca była polemika na temat wyższości iniekcji z anty-VEGF w krwotokach podplamkowych nad metodami chirurgicznymi. Początkowe 75% poparcie dla iniekcji spadło po wystąpieniu specjalistów z Katowic. Joseph Moisseiev z Tel Awiwu miał odmienne zdanie. Pod lupę wzięto także konserwanty w lekach okulistycznych. Słuchacze ocenili, że nie zawsze muszą one być szkodliwe, a czasem są konieczne. Postawiono również pytanie o konieczność leczenia drugiego oka w jaskrze jednostronnej. Mgr Robert Iskander był na „tak” i przedstawił mechaniczne przyczyny neuropatii jaskrowej. Uzyskał większe poparcie niż dr Dorota Szumny, która nie zgadzała się z koniecznością leczenia drugiego oka. Kolejnym tematem było leczenie miopii u dzieci – tu prof. Andrzej Grzybowski przekonał słuchaczy do stosowania atropiny jako terapii z wyboru. Iniekcje anty-VEGF jako terapia z wyboru w leczeniu retinopatii wcześniaków spotkały się z dezaprobatą publiczności. Zabiegi refrakcyjne były następnym tematem sesji. Publiczność zdecydowanie twierdziła, że ReLEx Smile wyprze popularny femtoLASIK. To tylko niektóre z wielu wystąpień. Wszystkie były bardzo ciekawe i wzbudzały wiele emocji wśród uczestników.
Liczne sesje satelitarne prowadzone były przez polskich i zagranicznych ekspertów, m.in. prof. Nassimę Benhatchi ze Szpitala Świętego Józefa w Paryżu i prof. Antona Hommera z Wiednia.
Kolejna edycja konferencji Okulistyka-Kontrowersje będzie miała miejsce we Wrocławiu w centrum kongresowym przy Hali Stulecia w dniach 24–26 października 2019 r. i mamy nadzieję, że również okaże się sukcesem.