Dzisiaj jest środa, 18 wrzesień 2024r
Szukaj
Close this search box.

Ramy etyczne dla sztucznej inteligencji

Opinie ekspertów

WSPÓŁCZESNE METODY NEUROPROTEKCJI W JASKRZE

Actual methods of glaucoma neuroprotections Streszczenie Jaskra to wieloczynnikowa choroba neurodegeneracyjna, która powoduje stopniowy zanik warstwy komórek zwojowych siatkówki i…

Forum kliniczne

Alergiczne zapalenie brzegów powiek – wybrane zagadnienia

Allergic blepharitis-select problems Streszczenie: Zapalenie brzegów powiek jest bardzo powszechnym schorzeniem.      Jego przyczyną mogą być także alergie. Choroby alergiczne oczu obejmują…

Opinie Ekspertów

WSPÓŁCZESNE METODY NEUROPROTEKCJI W JASKRZE

Actual methods of glaucoma neuroprotections Streszczenie Jaskra to wieloczynnikowa choroba neurodegeneracyjna, która powoduje stopniowy zanik warstwy komórek zwojowych siatkówki i…

Forum kliniczne

Alergiczne zapalenie brzegów powiek – wybrane zagadnienia

Allergic blepharitis-select problems Streszczenie: Zapalenie brzegów powiek jest bardzo powszechnym schorzeniem.      Jego przyczyną mogą być także alergie. Choroby alergiczne oczu obejmują…

Temat miesiąca

Sztuczna medycyna w okulistyce nr1 PO 2023

PO-1-2023_small

Ramy etyczne dla sztucznej inteligencji

Mogą istnieć inne, jeszcze nieprzewidywane obawy. Jedynym sposobem rozwiązania tych znanych i nieznanych obaw są ramy etyczne dla sztucznej inteligencji, które zaczynają się od podstawowych zasad bioetycznych sprzed tysiącleci, takich jak autonomia, sprawiedliwość, dobroczynność i nieszkodzenie oraz odpowiedzialność. Mierząc, na ile dany system AI spełnia każdą z tych bioetycznych zasad, twórcy AI mogą budować systemy, które rozwiązują wszystkie obawy w sposób możliwy do udowodnienia (falsyfikowalny); nazywa się to miernikami etyki. Ja i inni publikowaliśmy obszernie na te tematy, w tym nt. ram etycznych dla sztucznej inteligencji, które same zostały wykorzystane do stworzenia rozważań regulacyjnych dla sztucznej inteligencji z amerykańską FDA oraz rozważania dotyczące zwrotu kosztówdla amerykańskiego CMS i innych płatników, i wszystkie one zostały pomyślnie zastosowane, co doprowadziło do zatwierdzenia przez organy regulacyjne i zwrotu kosztów autonomicznej sztucznej inteligencji w USA (1, 2, 3).

Z ram etycznych można wywnioskować, co następuje: Technologia sztucznej inteligencji wymaga również walidacji w ramach wstępnie zarejestrowanego, recenzowanego badania klinicznego prowadzonego w zamierzonych warunkach klinicznych, którego wyniki spełniają lub przekraczają wszystkie zaplanowane punkty końcowe. Na przykład, IDx-DR przekroczył wszystkie zaplanowane punkty końcowe z 87-procentową czułością, 91-procentową swoistością, z prawidłowym wynikiem diagnostycznym dla 96 procent badanych i dowiedziono, że nie ma uprzedzeń rasowych ani etnicznych. Wyniki te doprowadziły do ​​uzyskania zgody FDA i pomogły zbudować zaufanie wszystkich interesariuszy z branży, ułatwiając przyjęcie autonomicznej sztucznej inteligencji do standardów opieki nad cukrzycą, refundację za pomocą kodu CPT 92229 w USA i powszechne przyjęcie systemu. Ostatecznym celem rozwoju sztucznej inteligencji jest poprawa wyników leczenia pacjentów poprzez zwiększenie dostępu, obniżenie kosztów i poprawę jakości opieki dostępnej dla osób, które jej najbardziej potrzebują.

Bibliografia

  1. MD Abràmoff et al., “Foundational Considerations for Artificial Intelligence Using Ophthalmic Images,” Ophthalmology, 129, e14 (2021). PMID: 34478784.
  2. MD Abramoff et al., “Diagnosing Diabetic Retinopathy with Artificial Intelligence: What Information Should Be Included to Ensure Ethical Informed Consent?” Front Med (Lausanne), 8 (2021). PMID: 34901083.
  3. DS Char et al., “Identifying Ethical Considerations for Machine Learning Healthcare Applications,” The American Journal of Bioethics, 20, 7 (2020).
  4. MD Abramoff et al., “Lessons Learned About Autonomous Ai: Finding a Safe, Efficacious, and Ethical Path through the Development Process,” Am J Ophthalmol, 214, 314 (2020).
  5. MD Abramoff et al., “A Reimbursement Framework for Artificial Intelligence in Healthcare,” NPJ Digit Med, 5 (2022). PMID: 35681002.

Jakie są główne wyzwania związane z dalszym rozwojem sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości?

Linda Zangwill

Opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji do wykrywania jaskry jest teraz stosunkowo proste, jeśli dysponuje się odpowiednimi zestawami danych i zasobami obliczeniowymi. Jednym z głównych wyzwań we wdrażaniu sztucznej inteligencji w warunkach klinicznych jest zapewnienie, że algorytm jest możliwy do uogólnienia na populacje docelowe i nie będzie stronniczy ze względu na ograniczenia zestawu treningowego. Ocena możliwości uogólnienia wyników wymaga szeroko zakrojonych testów algorytmu AI na zewnętrznych zbiorach danych z różnych populacji. Kolejnym wyzwaniem jest ustalenie, jak zintegrować system AI i wyniki z praktyką kliniczną. Gdzie i jak należy umieścić wyniki algorytmu AI w elektronicznej karcie zdrowia lub systemie PACS, z którego korzysta klinicysta w rutynowym postępowaniu z pacjentami z jaskrą? Jakiego rodzaju informacje podsumowujące i/lub wizualizację wyników AI należy podać? Niezbędne jest określenie, w jaki sposób wyniki sztucznej inteligencji mogą być dostarczane w sposób łatwy i szybki w użyciu, aby zapewnić wartość dodaną i nie spowalniać sprawnego przepływu pracy klinicznej. Można opracować najlepszy algorytm sztucznej inteligencji, ale jeśli lekarze nie chcą lub nie mogą z niego korzystać, nie poprawi to opieki zdrowotnej. Inne wyzwania związane z rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji obejmują jak najlepiej otworzyć tzw. czarną skrzynkę, aby dostarczyć informacji o tym, jakiego algorytmu użył do podjęcia decyzji, a także kwestie medyczne, prawne, etyczne i dotyczące prywatności.

Walidacją algorytmów na rzeczywistych obrazach oka z heterogennych populacji

W związku z tym potrzebne są przyszłe badania nad walidacją algorytmów na rzeczywistych obrazach oka z heterogennych populacji, w tym obrazów dobrej i niskiej jakości. W przeciwnym razie możemy spotkać się...

Dlaczego AI powinna być stosowana w jaskrze?

  • Prof. Linda Zangwill

    Współdyrektor ds. badań klinicznych, dyrektor Centrum Jaskry Hamiltona, Centrum Koordynacji Danych, Shiley Eye Institute, UC San Diego, Kalifornia, USA

Jakie korzyści daje sztuczna inteligencja w tej dziedzinie? Stosowanie sztucznej inteligencji do pomocy w podejmowaniu decyzji klinicznych dotyczących wykrywania i leczenia jaskry niesie ze sobą wiele korzyści. Sztuczna inteligencja może...

Czy wiemy, które algorytmy AI są lepsze: te oparte na OCT czy te opracowane na obrazach dna oka?

Algorytmy AI do wykrywania jaskry oparte na obrazach OCT i zdjęciach dna oka mają wysoką dokładność diagnostyczną (1, 2). Oba są przydatne, ponieważ mogą być cenne w różnych sytuacjach. OCT...

Perspektywa retinopatii wcześniaków

  • Michael F. Chiang

    Dyrektor, National Eye Institute, National Institutes of Health, Bethesda, Maryland, USA

Dlaczego potrzebna była nowa klasyfikacja retinopatii wcześniaków (ROP)? Co ciekawe, wczesne badania nad ROP, zwanym wówczas fibroplazją pozasoczewkową, prowadził, dziś w większości zapomniany, amerykański okulista polskiego pochodzenia Tadeusz S. Szewczyk....

Aktualne kalendarium

Konferencje

Polecamy